6 Haziran 2011 Pazartesi

Gördüm...Hulda Festival

Tansiyon, ÜSYE, ateş üçlemesiyle tamı tamına 5 koca günü yatağa gömdükten sonra günlük hayata adaptasyonum, Çeşme Marina'da "Hulda Festival" ile oldu.
Pek gönülsüz ve enerji fakiri olarak çıktım yola. Ama sanatla bilimin denizde buluşması gerçekten müthişti!

Hulda Festival, bir İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesi. Ve bu festivalin ev sahibi İlhan Koman Vakfı ve İlhan Koman'ın Hulda'sı.
"Traşsız heykeltraş" İlhan Koman'ın 106 yaşındaki tarihi gemisi Hulda, iki direkli bir Baltık ticaret gemisi olarak 1905 yılında İsveç'in Sjötorp tershanesinde yapılmış.
İlhan Koman, bugün İsveç'in tarihsel değere sahip anıtları arasında olan bu gemiyi 1965'de almış ve kendi ihtiyaçları doğrultusunda restore ederek ev ve atölye haline getirmiş,ölümünden önceki (30 Aralık 1986) 20 yılı ailesiyle birlikte bu gemide geçirmiş.
-Hulda-

Hulda, Mart 2009'da Stocholm'den yola çıktı ve sırasıyla Amsterdam,Anvers,Bordeaux,Lizbon,Barselona,Napoli,Malta,
Selanik ve İstanbul buluşmalarından sonra Çeşme Marina'ya demirledi.9 Haziran'a kadar ücretsiz olarak ziyarete açık. Ben ki üniversitede Calculus ve Geometri okumuş biriyim ; Pi,Hiperform ve Sonsuzluğa ile ağzım açık kalarak ve Akdeniz Heykeli ile mest olmuş şekilde indim Hulda'dan.

-Sonsuzluk(ortadaki sarmal heykel) ve Hiperform (uçtaki konik form)-

- Akdeniz Heykeli-

Vaktiniz varsa ya da vakit yaratırım derseniz,yolunuzu Çeşme'ye düşürüp bu güzel gemiyi gören ve Koman'ın dehasını - ki bu bilimsel sanatın bir başka örneği Da Vinci- eserleriyle birlikte okuyan,inceleyen,dinleyen yaklaşık 40.000 kişiden bir fazlası da siz olabilirsiniz... Zaman az son gün 9 Haziran !
Anası-babası-danası, Marina yürüyüşünden sonra çıktık yeniden İzmir yoluna.
İşte bu da Marina'nın bana hayat öpücüğü gibi gelen serin yürüyüş yolu...
Kumru mu? Aa aaa yemeyeni döverler,tabiiki yedim ;)
Sevgiler herkesee.
Müjde
.
.

2 yorum:

Reyhani dedi ki...

Ee gitmek iyi olmuş sana canım bakk..iyi ki göturmusler seni canım cok sevindim kendini ıyı hıssetmene :D dikkat et bundan sonra canımm ..Çook entresanmıs bu geminin de hıkayesi gercekten..

Neşeli Günler dedi ki...

iyi ki Hulda çıktı karşımıza,bir de o petunyaların kokusu tabii ki ;)