1 Ağustos 2011 Pazartesi

Hayaller ve Süper Kahramanlar

Siz de öyle miydiniz? Yıllar önce küçük bir ilkokul çocuğuyken,hayallerimizde 2000'li yıllar vardı. Çocuk aklımızla uçan dairelerle seyahat,aya yolculuk,Süperman'le ortaklık yapmayı planlardık.Bizce suya ve yemeğe ihtiyaç bile yoktu 2000 lerde. Herşey düşünceyle halloluyordu. İster karnını doyurmak,ister yer değiştirmek olsun isteğin,düşünmen yeterdi. Telefon çoktan yokolmuştu,hisler olacaktı çünkü. Annen seni merak etmeyecekti,seni düşündüğü anda sen de onu hissedecek ve konuşmadan birbirinizle iletişim kuracaktınız.
Ne de olsa yıl 2000 +.
Sonra büyüdüm. Hem de çok.Büyürken gördüm ki, teknoloji hayatı ilkelleştirebiliyormuş. Yasaklar ve sınırlar koyuyormuş insana. Hisler bir yana, sömürü düzenini getiriyormuş. Bazı toplumlar ve topluluklar başka toplulukların üstüne basa basa yükseliyormuş. Kaynaklar azalıyor,sefalet boy gösteriyormuş.
Tüm bunların sayesinde o çocukluk hayallerime ve süper kahramanlara veda edeli de epey zaman oldu.
Bugün 1 Ağustos 2011. Hepimize, en basit haliyle, 'nefsin kontrolü, muhtaçları anlama ve sabır' diye anlatılan Ramazan'ın ilk günü. Dünya'nın çokta uzak olmayan bir yerinde 250bin çocuk açlık ve kuraklık sebebiyle ölümü bekliyor !
Demem o ki anlamak yetmez,paylaşmak gerek ! Deli gibi doldurduğumuz market arabalarımızı birkaç gün sonra çöpe atarken,suyumuzu hoyratça harcarken,enerjiyi anlamsızca tüketirken,yaşadığımız en ufak aksilikten söylenip dururken nefsimizin ne kadarını kontrol altına alabiliriz bilemem. Kendi cennetimize yaklaşmaya çalışırken başkaları için bu Dünya'yı hiç değilse biraz daha yaşanabilir kılmaya çalışalım. Tüm bunların bilincinde olanlara ; Hayırlı Ramazanlar.


Imagine- John Lennon
...
..
.

3 yorum:

Gokce Ucuzal Demir dedi ki...

Ramazana dair anlamlı bir yazı olmuş! Hep israf etmeyelim, olmayanlarla paylaşalım derken bir yandan da gereğinden fazla kat kat sofralar kurulur kalanlar çöpe atılır! Duyarlı olmak lazım...
Sevgiler,
Gökçe

Aslı dedi ki...

sözlerinize sonuna kadar katılıyorum ve hayırlı zamanlar diliyorum..

Neşeli Günler dedi ki...

israftan istifade edebildiğimiz gün hereyi değiştirecek gücümüz olacak ama...