23 Kasım 2011 Çarşamba

Bunu unutmamam lazım !

" Çeşitli ekoller anne-çocuk ilişkisini "Love" olarak tanımlamış. Biz bunu Türkçeleştirmek istediğimizde "Aşk" diyoruz ve bu kelimenin bizim toplumumuzda çağrışımı seksüel içerikli olduğu için yerine "Can" koyduk.
Yani, anne-çocuk ilişkisi "CAN"dır. Bu öyle birşeydir ki, bu ilişkinin "canan"ı yoktur. Her iki taraf da birbirine "CAN"dır. Peki ya baba? Baba-çocuk ilişkisinin adı "Nostalji"dir. Baba-çocuk ilişkisi "ANI"ları biriktirmekten geçer."
dedi az önce Sabiha Paktuna Keskin.

Benim anladığım; anneyseniz, 10 çocuğunuz da olsa,1 çocuğunuz da olsa, "Annem en çok beni severdi"diyen çocuklar yetiştirebiliyorsanız başarılısınız. Babaysanız,çocuğunuza " Biliyor musun,birgün biz babamla bir fotoğraf makinesi alıp, yerlere yatarak karınca ve yaprak fotoğrafı çekMİŞTİK." diye anlatacağı anılar bırakıyorsanız başarılısınız.

Günün notu: Can bugün "tiratyoya" gitti :)

5 yorum:

Sedo kız dedi ki...

Ya bu işler boyumu aşıyor san ki, düşünmekten kafayı yiyeceğim bir gün, acaba Ece'ye doğru şeyler verebiliyormuyuz diye, ya yarın öbür gün keşke öz anne, babamla büyüseydim derse diye korkuyorum. Sadece sevmek yeterli mi ki, daha ne olabilir???düşün düşün...
Almak lazım S.P.Keskin'in kitaplarından sanırım...

Neşeli Günler dedi ki...

sorular her zaman sorulur ama "bence" bir evladı çok sevmek ve bunu ona her an hissettirmek çok şey için anahtardır ve yeterlidir. Siz de "CAN"sınız ve anladığım kadarıyla güzel "Anı"larınız da birikiyor.
Sen ve Tenten kalbinde çocuk büyütmüş insanlarsınız. Uyy şanslı-ballı-tatlı Kurabiye daa :D

S.P. Keskin'in kitaplarını okumak gerek Sevdiye şekercim.
Not: adını koyan bile,bilmiş de koymuş. Sen çok SEV-diye ;)

Yemek Atlasi dedi ki...

Müjde, blogtaki yazın kadar Sedo ile yazışmalarınız yazının anlamını pekiştirmiş adeta.
İkinize de CAN'larınızla birlikte sevgi dolu günler diliyorum.

Neşeli Günler dedi ki...

Gökçe, sen de "CAN" olacaksın,o zaman mutluluklarımız da kaygılarımız da aynı olacak. Seni de bizim kulübe bekliyoruz ;)

Yemek Atlasi dedi ki...

İnşallah Müjde inşallah :))