8 Aralık 2011 Perşembe

Aralık ... 1 Çeyrek

Yaz çocuğuyum ama severim Aralık'ı. Zaten burada da okumuşsunuzdur. Bir kısmına göre özenti, taklit, sonradan görmelik olsa da hep sevdim Yılbaşı hazırlıklarını. Filmlerde gördüğüm ağaçları,ışıklandırılmış karlı bahçeleri. Hergüne bir anlam yüklemeyi.Anneme benziyorum bu anlamda. O da coşkuyla karşılardı yılbaşını,hazırlıklar yapardı. Onlar küçükken yengemin dayıma diktiği Noel Baba kıyafetini giyip, çuvalla getirdiği hediyelerle kutlarlarmış yeni yılı.O derece mühim bir konu bu yılbaşı meselesi.Biz küçükken çamlar bahçelerdeydi, öyle saksıda limon çamı falan yoktu. Annem balkondaki mum çiçeğini içeri alır, yapraklarını parlatıp saksını ince alüminyum sacla sarardı, çünkü alüminyum folyo da yoktu. Sonra, onu evin başrol duvarının önüne yerleştirir dallarını duvara bantlar ve grapon kağıtlarıyla, rafyalarla süsler, o zamanın popüleri simli Noel Baba kartlarını asardı. Tam da bugünkü Vintage yaklaşım yani :) Benim ilkokula başladığım yıla kadar bu böyle sürdü. Bir yılbaşı arifesinde annem,ben ve kardeşim bir İzmir klasiği olan Kemeraltı'na alış-verişe gitmiştik ve puslu karanlık havada otobüse huzlı hızlı yürürken duvarın dibinde duran bir adamın 3 tane yapay çam ağacı sattığını gördük. Sanırım annemin hayatında yaptığı en hızlı alış-verişti :) 2 çocuk, eşyalar bir de çam ağacı (ağaç dediysem 1 metre falan boyu :) ) otobüsle eve geldik. O geceki heyecanımızı unutamam. Ertesi gün okul çıkışında yine aynı ekiple Nokta Kırtasiye'den en havalı, en renkli süsleri ve maskeleri alıp akşamı ağaç süsleyerek geçirmiştik.


Ondan sonraki yıllarda hep o ağacı süsledik. Her 30 Aralık akşamı, sahil yolundan Alsancak'a arabayla gidip, yol boyunca evlerin yanıp sönen ışıklarını seyrettik. Koca kazık olana kadar :) Hep iyi şeyler düşündük, iyilikler diledik. İyilikler iyilikleri getirdi. İster özenti olsun, ister sonradan görmelik.
Şimdi bizim de var bir ağacımız hatta bu yıl boy attı :) eskisiyle birlikte süslesek kendi çapımızda orman yapabiliriz yani.
Yaniiii, yılın, mevsimine tezat en renkli,en ışıklı, en parlak ayı geldi. Gelsin tarçınlı zencefilli kurabiyeler :)4 yorum:

Deli Anne dedi ki...

valla öyle ışıltılı, renkli ve filmlerdne dolayı öyle içimize yerleşmiş ki hepimiz seviyor ve özeniyoruz

yaruze... dedi ki...

hep görürdüm yorumlarda da bilmezdim blogunuzu hiç.Bugün kısmet oldu.İyi ki de olmuş.
Hep gelirim gayri:)

Neşeli Günler dedi ki...

Deli Anne ; di mi ama. hiç değilse senenin 1 ayı iyi şeyleri daha çok düşünüyoruz.

Yaruze; ne iyi ettiniz geldiniz. kısmet bugüneymiş. her zaman beklerim :)

Noblesse dedi ki...

ben de severim, renkli, ışıltılı, heyecanlı...