23 Eylül 2011 Cuma

Haftasonuu

İzmir yıkandııı,temizlendi paklandı. Mis koktu miisss.
Biz dün Can'la, Karşıyaka'da büyük teyzelerdeydik. Bir masanın etrafında hem akademik kariyer ve yazılan bir kitaptan, hem anaokulundaki İngilizce dersinden kayda geçirilmiş küçük cümlelerden, hem biraz İstanbul 'dan biraz Amsterdam'dan çokça İzmir'den ve yazdan konuşup, biraz kıkırdayarak, biraz özleyip kulak çınlatarak, yağmuru izleyip çay içtik. Günün sonunda motorla Alsancak'a geçtik.
İzmir herşeyiyle sokaklardaydı. Kimi deri montlu kimi askılı bluzlu ,kimi çizmeli kimi flipfloplı , kimi mus çoraplı kimi şortlu... Tipik bir İzmir sonbahar manzarası vardı anlayacağınız.(Bu anlattıklarımı bir de Nisan ayında görürsünüz :) )
Görünen o ki herkese iyi gelmişti yağmur. O miskinlik, o yaz rehaveti gitmişti.
Yani dün güzeldi, umarım bugün de güzel geçer.
Çalışanların Cuma bayramı,cümle alemin haftasonu iyi geçsinn.

22 Eylül 2011 Perşembe

Yüzeysel saha derinliği...mi?

Dün akşam siz muhteşem muhteşem dizi izlerken, ben fotoğrafçılık kursumun 2. dersinde kompozisyon kaydırma,tam/yüzeysel saha derinliği,diyafram öncelikli çekim gibi yeni kavramları hem kafama hem de defterime yazmaya çalışıyordum. Bu işi bilenler gülüyordur muhtemelen bu çaylağın yazısına :)
Buyrun bunlar da ilk denemelerim;

Ne kadar da anlamlı değil mi !
Görmemişin kursu olmuş,kalkmış fotoğraf diye bunları koymuş :))

İyi bakın kendinize...

17 Eylül 2011 Cumartesi

Bakın bakın ne buldum !


Hani eskiden hula-hup çevirirdi ablalar,hatırladınız mı? Bakın o hula-hup ve eski t-shirtlerden ne yapmışlar. Fotoğrafa bakılırsa 'çocuk oyuncağı'.

Neler lazım?
1 hula-hup ve şeritler halinde kesilmiş renkli t-shirtler-kumaşları esnetebileceğiniz kadar yumuşak olmalı!-

Nasıl yapılmış?
T-shirtlerin belini halka formunu koruyacak şekilde şerit şerit kesip hula-hupa geçiriyorsunuz. 11 halkaya ihtiyacınız var.Bu şekilde bir dokuma iskeleti oluşturuyorsunuz.Sonra t-shirtlerin kalan kısmını da uzun şeritler olacak şekilde(bu sefer halka olmayacak) kesip birbirine ekliyorsunuz. Merkezde iskeletin birleşme noktasına ekli şeridi düğümle sabitleyip,iskeleti oluşturan şeritlerin bir altından bir üstünden geçerek yuvarlak bir dokuma yapıyorsunuz.**Buraya DİKKAT! İskelet parçaları hula-hupun önünden ve arkasından çift şerit şeklinde sarıyor,dolayısıyla her iskelet şeridinin de kendi içinde bir altından bir üstünden geçiyorsunuz.Eğer böyle yapmazsanız,paspasın bitiminde sorun yaşarsınız.(umarım anlatabilmişimdir?!)** Hula-hup kadar büyütmeden dokumayı bitiriyorsunuz ve iskeleti oluşturan şeritleri makasla kesip düğümlüyorsunuz.
Artık çocuk odasına mı koyarsınız,yoksa banyoya mı bilemem.
Birkaç saatte tamamlanacak bu paspası ilginç bulanlar için tüm detaylar ve fotoğraflar burada. Çocuklarla bile yapılacak bir proje bence bu.
Ayrıcaa deneyen olursa görmek isterim doğrusu :D

**: 8.fotoğrafta detayı görebilirsiniz.

Sevgiler
Müjde

16 Eylül 2011 Cuma

Aslında yarasa da yok !

Yarasa koltuğa konduktan sonra ben de yatağa kondum. Resmen sızmışım. Bir ara heyecanlı bir ses kulağıma avaz avaz " anneee kesskin gözzlerimle,salonda çok güzel bir yarasa kostümü gööörrdümmm. oleey oleeyy!" diye bağırdı. Dedim ki,'tamam kızım Müjde oldu bu iş !' Prova yaptık,tamam mı? tamam. Çantayı hazırladık öğretmenimize hitaben not iliştirdik. Vee tabii ki onlar babasıyla işe ve okula yollanırken, uykusuz ama mutlu ben cuuuuppp yatağa. Uyumak mı? O da ne? Birkaç telefon konuşması,biraz akşamdan kalanları toparlama vs vee okuldan çıkış saati gelmiş işte.
Okula gittim,baktım bizimki elinde matkap,gözünde kaynakçı gözlüğü oyun oynamakta. Bir heyecanla sarıldık birbirimize. O beni görmekten mutlu(çoğunlukla kızgın oluyor oyunu yarım kaldığı için) ben neler olduğu konusunda meraklı. Tutamadım kendimi ve sordum partiyi. El cevap: "parti mi? yok ki! olmadı parti" Şaşkın ben:" ee yarasa,kostüm,kanat?" Ve bunu takiben ağzımın payı:" Annee olmadı diyorum ya sana parti falan,anlamadın mı?" İşte tam burda öğretmenimiz konuya dahil oldu: "Parti oldu ama Can kostüm giymek istemedi !" Yıkılan ben !

Yavrum evladım!Geçen yılbaşı partisinde anne-babaların kıyafetleri giyilecek dediler, 'benim kendi gömleğim var kraBat da istemem' diye kendini yerlere atarak ağladın.Fotoğraflardaki tek normal(!) kıyafetli çocuk sendin. Bu sefer kıyafeti kendin seçtin.Çok da sevindin görünce.Bu ne şimdi? Hem ben sırf sen istedin diye alıp sürdüğüm pembe ojelerle 1 haftadır orda-burda geziyorum ya. O n'olacak?

Yarasa işe yarasa ...

Saat 03:51 an itibariyle bir adet yarasa kostümü hazırlamış bulunmaktayım. Yarın -yani artık bugün- okulda ' çılgın kostüm partisi' varmış. Küçük bey,eldeki Zoro kostümünü istemezmiş. Korsan da olmazmış - he dese Zoro'dan bir hamleyle korsan yapacaktım onu-. Örümcek olsunmuş,ama onun da çok bacağı varmış ama benim dikiş makinem yokmuş- bak bak baak sanki birini dikiş dikerken gördü de..-. En iyisi yarasa olsunmuş. Simmmmsiyahhh,kocaaamaaaannn bir yarasa olmalıymış,herkes şaşırsınmış. Dikiş makinem olduğunda da örümcek olurmuş. Ama ben yarasa kostümünü nasıl dikermişim ki,ona da makine lazımmış.
CANikom; sen uyurken annen senin yılsonu gösterisindeki balarısı kostümünü aldı,önündeki kocaaa yastığı çıkardı. Sonra kendi siyah t-shirtlerinden birini gözünü kırpmadan kesmek suretiyle hallicesinden iki adet kanat yaptı (senin annen bir melekti yavrum !). Onları eski kostümün kollarına ve sırtına dikti. Pipetten iskelet yaptı. Bujiteriden almış olduğu siyah lastikli taca da, siyah çoraptan 2 minnoş kulakçık dikti. Ve inanmazsın cillop gibi bir yarasa kostümün oldu (yani bence )! Yarasa işe yarar,seni mutlu eder umarım.

Annenin notu: Ben Zoro'dan bozma korsan kostümünü de hazırladım. Sana belli olmaz,beğenmezsin-istemezsin falan,ne me lazım ben yedekliyeyim de kendimi.

Okuyucuya not: Bu saatte fotoğraf çekmemi beklemiyordunuz di mi? Kuzunun ruh haline göre sabah belki çekebilirim.

Eh günaydın herkeslere

14 Eylül 2011 Çarşamba

Sonbahar sınıfı

Okullar açılırken size de olur mu bilmem,ben nedense bi tuhaf olurum. Okula ben başlayacakmışım gibi içim kıpır kıpır,olur,okul yolundaki minik adımları görünce 2 damla iniverir gözümden. Kırtasiyelerin vitrinlerine burnumu yapıştırıp dakikalarca bakarım. Markette alışveriş listesini bir kenara bırakıp,hazır kapılara kadar okul araç-gereçleri yığılmışken, rafların ,defterlerin,kaplama kağıtlarının içinde kaybederim kendimi,herbirine dokunur-sever,evirir çeviririm. Bütün defterleri ve kapları alıp hepsini hepsini hepsini kaplamak isterim.Hiç birşey yapamasam,konu komşudan tanıdık kim varsa okula başlayacak çocuğu olan, defterlerini kaplamak için kendimi feda ederim. Eylül aylarında alınma o kadar çok kalemim ve boyam var ki,Can onlarla epey bir süre idare edebilir.
Bugün benim de okulum açılıyor ! Bu okul telaşına ortak oldum yıllar sonra ben de,hem de en sevdiğim birkaç şeyden birini öğrenmek için,hem de kocamla beraber. Aynı üniversitedeki gibi yine yanyana oturup derse girmek bakalım nasıl olacak.
Fotoğrafçılık Kursu Sonbahar Sınıfı bugün başlıyooorrrrrrrr !!!
Eric Clapton - Autumn Leaves

...

fotoğraflar Karagöl/İzmir