24 Mart 2013 Pazar

Kek gibi, ama kek olmayan şey ve Bloglovin


İnsan yapacak işi olmadığında neden mutfağa,yemeye-içmeye sarar??? 15-20 gün önce bir Pazar günü mutfakta debelenirken, Can, " kek gibi ama kek olmayan(!)" tatlı birşeyler isteyince, dolabı açıp aranırken sadece bir tanecik yumurtamız kaldığını gördüm. Kek gibi ama kek olmayan tatlı şey için markete gitme teklifim geri çevrilince, bu aşağıda gördüğünüz yalnız yumurtayla birbirimize bakakaldık. Bir süre sonra küçümen tatlı Fırat edasıyla "ben bunla bişey yaparım ki!" diyerek elmaları,cevizi ve tarçını kaptığım gibi başladım uydurmaya.

Sadece bir tek yumurta,azıcık tam buğday unu,1 kaşıktan biraz fazla tereyağ, azıcık toz şeker, 3 elma, ceviz ve tarçınla günü kurtarır bir turtamsı birşey oldu.
Ama problem şu ki,o azıcık unun tam ölçüsü yok maalesef. Bu sebeple bir kere daha aynını yapmak istersem az biraz sıkıntı çekeceğim :) Yok benim için ölçü farketmez derseniz, yumurta,un ve yumuşak yağı yoğurup buzdolabında 20 dakika kadar dinlendirerek işe başlayabilirsiniz. Elmayı rendeleyip şeker ve tarçınla biraz tavada pişirdikten sonra -bu arada şeker miktarı zevkinize kalmış- cevizleri de ekleyip soğumaya bırakırsınız. 26 cm çapındaki yuvarlak kabı yağlayıp elinizle hamuru yaydıktan sonra elma harcını üstüne boca edip 175 derecede kenarları kızarana kadar pişirdiğinizde keke benzeyen ama kek olmayan turtamsı şeyiniz hazır demektir. Benim hamurum biraz yumuşaktı ve kaba yaydıktan sonra bir kısmı arttı, ben elmaların üstüne o kalan parçayı ufaladım. Ama keyif sizin zevk sizin yapmasanız da olur tabii :)
Çok anlarmışım gibi kaşla göz arasında tarif vermiş gibi oldum ama, bu işin piri bloggerlar varken
 ne haddime :)
Aaa bu arada unutmadan,o  kadar uzak kalmışım ki burdan, haliyle olan bitenden bihaberim.
Eğer Bloglovin meselesini becerebildiysem ben de buralarda bir yerde olmalıyım :)
Bu da böyle bir garip post oldu. Sonunu yine Fırat'la bağlayayım bari.Buna da şükür. Dinimiz amin :))

<a href="http://www.bloglovin.com/blog/5510381/?claim=nuya6dv4w2h">Follow my blog with Bloglovin</a>

Hiç yorum yok: